American Legion Emblem

SONS OF THE AMERICAN LEGION

DETACHMENT OF NEW YORK

Commissions & Committees

AMERICANISM COMMISSION: Chairman – Robert Myrtle

To serve until the close of the Convention 2016
Robert Myrtle, 225 Miller Road, Castleton, NY 12033 (H) 518-477-6399 rmyrtle1@nycap.rr
Dennis George, 6800 Lamphear Road, Rome, NY  13440  315-336-9010                                                                                                                                                        
To serve until the close of the Convention 2017
James Daly, 66 Chestnut Ridge Road Rochester, NY 14624 585-472-5935 dalybigelow@outlook.com
James Parks, 6236 Knickerbocker Road Ontario, NY 14519 585-755-4386 jkj911@juno.com                                                                                                                        
  To serve until the close of the Convention 2018
Charles Depo, 670 O'Neil Road, West Chazy, NY  12992  518-493-6075  cdepo@twcny.rr.com
Michael Rodriguez, 30 Stanton Court, Brooklyn, NY 11235  718-926-9204  sprspic@aol.com


CHILDREN AND YOUTH COMMISSION: Chairman – Richard Hodge

To serve until the close of the Convention 2016
Ted T. Armbrust, 1104 Elton Drive Endicott, NY 13760 (H) 607-239-5336 (C) 607-727-3414 tedarmbrust@hotmail.com
Clarence Ike Bosford, 228 Howe Road Lake Luzerne, NY 12846 518-696-2437 oldnum57@fastmail.fm
To serve until the close of the Convention 2017
Richard Hodge, 143 Pleasant Valley Road, Sherburne, NY  13460  607-226-5092   hodgierp@yahoo.com
Robert H. Ellis, 4340 Bacheller Hill Road Stockton, NY 14784 716- 661-4741 rhellis45@gmail.com                                                                                                                     To serve until the close of the Convention 2017                                                                                                                                                                                   Wayne Ainslie, 193 Ainslie Road, Richfield Springs, NY  13439  315-858-2639,
607-434-6507  waynecainslie@yahoo.com                                                                      OPEN


FINANCE COMMISSION: Chairman and Detachment Finance Officer – David W. Lee

To serve until the close of the Convention 2016
David W. Lee, 3613 Lott Street Endwell, NY 13760 (C) 607-343-9673 dlee@binghamton.edu
David Caldwell, 12 Maple Street Belmont, NY 14813 585-268-7468 dwc1016@aol.com                                                                                                                                  To serve until the close of the Convention 2017
Ross Polson, 304 Sentenel Way, Fort Mill, SC  29715  585-737-8539  polsonross@hotmail.com
Mark Kearsing, 107 Vaughn Dr Albany, NY 12203 518-928-4384 mdkearsing@gmail.com                                                                                                                                 To serve until the close of the Convention 2018
Tim Williams, 200 Haas Road, Schuyerville, NY  12871 518-925-8198   t74flh@goatbrothers.com
Michael C. Rowald, PO Box 77, Holtsville, NY  11742   631-774-2378  kacamproperties@gmail.com


 

INTERNAL AFFAIRS COMMISSION: Chairman – Dean Williamson

To serve until the close of the Convention 2016
Joseph Lenhardt, 8 Fairdale Place Whitesboro, NY 13492 315-527-4985 joseph.lenhardt@opwdd.ny.gov
Peter DeAngelis, Jr., 6505 14th Avenue Apt. 2 Brooklyn, NY 11219 718-704-3355 pjdeangelis@gmail.com                                                                                                    To serve until the close of the Convention 2017
Christopher R. Cerullo, PO Box 499 Shirley, NY 11968 (C) 347-418-7172 CRCerullo@aol.com
J. Bruce Ruthven, 1372 White Road, {helps, NY  14532  315-548-9639  jbruce457@gmail.com                                                                                                                         To serve until the close of the Convention 2018
Dean Williamson, 1101 Boulevard Street Mattydale, NY 13211 (H) 315-454-8259 (C) 315-420-9241 gocuse3@aol.com
John P. Chang, 9 Loh Avenue Tarrytown, NY 10591 914-631-5219 jpchang100@aol.com


 

Reporting to Internal Affairs: Conventions and Meetings Committee
Chairman - Tomas G. Smallcomb Jr., 3127 Burris Road Apt. 21, Vestal, NY 13850  607-748-6797  sons1@stny.rr.com                                                                           Timothy VanPatten II (2015 Chair), 8075 County Road East, Amherst, NY  14051  716-741-8385  tsvp2@aol.com                                                                                      Dean Williamson (2016 Chair), 1101 Boulevard Street Mattydale, NY 13211 (H) 315-454-8259 (C) 315-420-9241 gocuse3@aol.com
Mid-Winter Coordinator Mark D. Kearsing (2014 Chairman), 107 Vaughn Dr Albany, NY 12203 518-928-4384 mdkearsing@gmail.com
David L. Downey, 34 Churchill Avenue Massena, NY 13662 (H) 315-769-5143 (C) 315-600-6057 daviddowney44@hotmail.com
Christopher Burtch (Adjutant’s Representative), 300 Clinton Street Oriskany, NY 13424 (H) 315-736-0019  (C) 315-235-8698 cburtch@ocgov.net

Reporting to Internal Affairs: Member Training and Development Committee
Chairman – Raymond J. Jarvis, PO Box 406 Sackets Harbor, NY 13685 (H) 315-646-9083 (C) 315-286-2002 rjarvis5@twcny.rr.com
David L. Downey, 34 Churchill Avenue Massena, NY 13662 (H) 315-769-5143 (C) 315-600-6057 daviddowney44@hotmail.com
Gerald M. Ketchum, 4920 Morrow Hill Road Canandaigua, NY 14424 (H) 585-229-5549 (C) 585-944-0106 ketchumsons@frontiernet.net
Gary W. Denmon, 503 Page Avenue Endicott, NY 13760 (H) 607-786-0565 (W) 607-757-2466 (C) 607-727-9320 gdenmon@stny.rr.com
Thomas G. Smallcomb Jr., 3127 Burris Road Apt. 21 Vestal, NY 13850 607-748-6797 sons1@stny.rr.com
Roy Mezzapelle, 591 Bauer Court, Elmont, NY  11003   516-354-3588  sons1033@aol.com

Reporting to Internal Affairs: Memberbership Committee
Chairman - Daryl Verstreate, Jr. (DISTRICT 7), 208 Fillmore Street Newark, NY 14513 585-305-9475 daryl_7374@hotmail.com                                      Gaither Espey (DISTRICT 4), 7 Mari-Nol Drive Half Moon, NY 12065 (H) 518-371-7063 (C) 518-857-2390 espeygaither@hotmail.com
Yin C. Leung (DISTRICT 1), 191-193 Canal St. New York, NY 10013 917-623-7278 (F) 212-925-1436 incleung@aol.com
Anthony Navarino (DISTRICT 2), 125 Alter Avenue Staten Island, NY 10304 (H) 718-987-2848 (C) 718-689-3114 granitosmithpostsal@yahoo.com
David L. Bishop, Sr. (DISTRICT 3), 607 6th Street Watervliet, New York 12189 (W)518-457-3399 (C) 518-590-6483 bcadlb@hotmail.com
Joseph Lenhardt (DISTRICT 5), 8 Fairdale Place Whitesboro, NY 13492 315-527-4985 joseph.lenhardt@opwdd.ny.gov
Ted T. Armbrust (DISTRICT 6), 1104 Elton Drive Endicott, NY 13760 (H) 607-239-5336 (C) 607-727-3414 tedarmbrust@hotmail.com
Ronald Kuczenski (DISTRICT 8), 24 Ivy St., Jamestown, NY  14701  716-488-1557   rkuczenski@windstream.net
John Peters (DISTRICT 9), 85 Bronx River Road, Yonkers, NY  10704  (H)914-207-8467   (C)646-879-1920  jcpeters718@gmail.com
Joseph Bellinger (DISTRICT 10), 14 Campion Street Brentwood, NY 11717 631-748-8003 salpost1006@gmail.com

 

LEGISLATIVE COMMISSION: Chairman – Greg K. 'Doc' Gibbs

To serve until the close of the Convention 2016
Kenneth Kraetzer, 21 Grandview Avenue White Plains, NY 10605 (W) 914-630-3457 kgk914@aol.com
Greg K. ‘Doc’ Gibbs, 286 Highland Avenue Hamburg, NY 14075 (H) 716-648-3004 (H) 716-361-0690 ggibbs@sbu.com                                                                                 To serve until the close of the Convention 2017
Jeffery J. Jordan, 54 Greenwich Street Belmont, NY 14813 585-268-7294 dwc1016@aol.com
Jeff Truax, PO Box 495 Massena, NY 13662 315-323-0927                                                                                                                                                                            To serve until the close of the Convention 2018
Charles P. Duffy, 22 Boutonville Rd., South Salem, NY  10590  914-815-4318  cpdthecpa@gmail.com
David L. Perry, 137 West Morris Street Apt. 101 Bath, NY 14810 607-776-7750


 

PUBLIC RELATIONS COMMISSION: Chairman – Gabe Cinquegrana

To serve until the close of the Convention 2016
James Coates, PO Box 148 Ionia, NY 14475 (H) 585-657-8160 (C) 585-727-6624 coajam1@gmail.com
Gabe Cinquegrana, 4178 Angela Way Canadaigua, NY 14424 585-394-2462 gcinqueg@rochester.rr.com
To serve until the close of the Convention 2017
Kenneth Kraetzer, 21 Grandview Avenue White Plains, NY 10605 (W) 914-630-3457 kgk914@aol.com
Kevin Harrington, 1467 Bame Road Castleton, NY 12033 518-732-2167 kevin-anneharrington@juno.com                                                                                                      To serve until the close of the Convention 2018
Timothy Van Patten, II, 8075 County Road East Amherst, NY 14051 716-741-8385 tsvp2@aol.com
William Clancy III, 325 King Avenue, City Island, NY  10464  (212)729-8291   bill@urbanupkeep.com

 

VETERANS AFFAIRS & REHABILITATION COMMISSION: Chairman – Robert J Cox

To serve until the close of the Convention 2016
Thomas E. Kurk, 149 State Street Apt. #2 Manchester, NY 14504 585-905-4102 tekngk@aol.com
Kevin DeRusso, Box 623 Main Avenue Wynantskill, NY 12198 518-458-3787 melvinroadssal@juno.com                                                                                                        To serve until the close of the Convention 2017
Charles Rose, 8014 North Maple Street Wolcott, NY 14590 585-733-2883 theroseinrose@gmail.com
David L. Bishop, Sr., 607 6th Street Watervliet, New York 12189 (W)518-457-3399 (C) 518-590-6483 bcadlb@hotmail.com                                                                           To serve until the close of the Convention 2018
Vince Green, 7468 Taft Road East Syracuse, NY 13057 (C) 315-345-8500 (W) 315-432-6113 Vince.Green@carrier.utc.com
Robert J. Cox, 1067 Old Seneca Turnpike Skaneateles, NY 13152 315-685-4871 Bob.Cox@oldcastleprecast.com

 

COMMANDER'S ADVISORY COMMITTEE: Chairman – Charles M. Depo

(Reports to the Detachment Executive Committee)
Chairman - Charles M. Depo, 670 O'Neil Road, West Chazy, NY  12992  518-493-6075   
cdepo@westelcom.com                                                                                           John P. Chang, 197 Martling Avenue Tarrytown, NY 10591 (C) 917-687-4601 jpchang100@aol.com
John J. Knapp, Sr., 3572 Route 79 Harpursville, NY 13787 607-760-2747 jknapp21@yahoo.com

CREDENTIALS COMMITTEE: Chairman – Alex Anderson

(Reports to the Detachment Convention)
Chairman – Alex Anderson, 904 Taylor Drive Vestal, NY 13850 607-862-4622 mr.alexanderson@hotmail.com
Alan E. Anderson, 266 Daugherty Road Endicott, NY 13760 607-862-4622 anderson_alan@juno.com
David R. Englert, PO Box 84 Kanona, NY 14856 (H) 607-776-6763 (C) 607-664-7360 denglert@stny.rr.com

Pages:   1     2  

© 2018 Detachment of New York | All Rights Reserved

Headquarters Administration